Astera Foldable Stand for LED Tube Lights
Categories: Light Stands & Mounting
The Foldable Stand for LED Tube Lights supports Astera AX1, FP1, and FP2 tubes in a vertical position, very close to the floor, for low-angle shooting. The three legs nest together into a compact form for space-efficient packing.
| Stand Type | 1 x Backlight Stand |
| Maximum Working Height | Not Specified by Manufacturer |
| Minimum Working Height | Not Specified by Manufacturer |
| Load Capacity | Not Specified by Manufacturer |
| Closed Length | 8.7" / 22 cm |
| Stand/Column Top Mount | M5 Male Screw |
| Accepts Second Riser | No |
| Wheels | Not Compatible |
| Interlocking Design | No |
| Leg Shape | Rectangular |
| Finish | Black |
| Material | Steel |
| Weight | 0.68 lb / 0.31 kg |
| Package Weight | 0.7 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.1 x 1.85 x 1.75" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera Foldable Stand for LED Tube Lights