Astera FP5-PS PowerStation Battery Pack & External Display for NYX Bulb
Categories: Lighting Power & Cables
The FP5-PS PowerStation Battery Pack & External Display from Astera has dual functionality to give power and better control to the separately available NYX bulb. Simply connect the integrated cable to your NYX Bulb's DC connector to power the light. The remote display allows programming, such as DMX addresses, which the bulb will store in its memory. You can also use it to set the color, brightness, effects, and other settings when the bulb is in a powered lamp socket or connected to a power bank. When disconnected, the bulb will remember these settings so that it can be used without a PowerBox. The FP5-PS PowerStation has an integrated airline track and backside magnets for mounting.
| Light Compatibility | Astera: NYX Bulb |
| Input Power | 14 to 28.8 VDC |
| Output Voltage | 10.8 VDC at 0.3 A |
| Battery | 1x Rechargeable, 10.8 VDC, 3350 mAh (Built-In) |
| Inputs/Outputs | 1x Barrel / Coax Power Input 1x Built-In Cable with Barrel / Coax Power Output (10.8 VDC at 0.3 A) |
| Mounting | Airline Track Magnetic |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | Dust-Resistant (IP20) |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Materials | Aluminum (Housing) |
| Dimensions | 7.1 x 7 x 6.4" / 18.1 x 17.8 x 16.2 cm |
| Weight | 0.89 lb / 0.4 kg |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera FP5-PS PowerStation Battery Pack & External Display for NYX Bulb