Astera Helios Handle with Baby Pin
Categories: Lighting Boom
The Astera Helios Handle with Baby Pin is a hand-holding accessory for the Astera Helios Tube (not included). The handle attaches to your light fixture and provides a way to handhold the Helios Tube. In addition, the handle incorporates a Baby pin, which allows you to mount the handle and tube onto a C-stand or other mounting system that has a Baby pin receiver. Astera recommends only using the handle with the Helios Tube, for which it is designed, as used with other fixtures could lead to damage and failure of the mounting threads.
| Item Type | Boom Arm (for Stand) / Handheld Boom |
| Length | 6.89" / 17.5 cm |
| Mount (to Light/Accessory) | Proprietary |
| Mount (to Stand) | 5/8" Stud |
| Arm/Handle Diameter | 1.67" / 42.5 mm |
| Material | Plastic, Steel |
| Weight | 0.77 lb / 0.35 kg |
| Package Weight | 0.855 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8 x 2.5 x 2" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera Helios Handle with Baby Pin