Astera PowerBox 2 x 86W Power Supply
Categories: Lighting Power & Cables
The PowerBox 2 x 86W Power Supply allows you to charge or power eight Astera PixelBrick lights. It's also compatible with FP1 Titan Tube, FP2 Helios Tube, and FP3 Hyperion Tube. Additionally, it allows wired data transfer from DMX, Art-Net, and sACN sources.
| Light Compatibility | Astera: Helios Tube / Titan Tube / HydraPanel / PixelBrick / Hyperion Tube / PlutoFresnel / PowerStation |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Output Voltage | 24 VDC |
| Maximum Power Load | 86 W per Circuit |
| Inputs/Outputs | 1x powerCON TRUE1 AC Power Input (100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz) 1x powerCON TRUE1 AC Power Thru (100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz) 2x Barrel / Coax (2.1 x 5.5 mm) Power Output (24 VDC) 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output 1x RJ45 Network Input |
| Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B to powerCON Cable 8x Barrel / Coax to Barrel / Coax Cable |
| Mounting | 3/8"-16 Female M5 Female |
| Environmental Resistance | Dust/Water-Resistant (IP65) |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 7.3 x 5.2 x 3" / 185 x 132 x 75 mm |
| Weight | 3.3 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 4.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.25 x 7.55 x 4" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera PowerBox 2 x 86W Power Supply