Astera PowerStation with Built-In Battery
Categories: Lighting Power & Cables
Designed for the NYX LED bulb, the PowerStation with Built-In Battery from Astera acts as a remote display to make settings such as color temperature, effects, and brightness that the bulb will display when connected to a powered lamp socket or PowerStation. The PowerStation will also display DMX addresses and settings that the bulb will then store in its memory. The PowerStation has a rear magnet for easy mounting and an airline track to attach mounting accessories.
| Light Compatibility | Astera: NYX Bulb |
| Input Power | 24 to 48 VDC |
| Output Voltage | 10.8 VDC at 0.3 A |
| Battery | 1x Rechargeable, 10.8 VDC, 3350 mAh (Built-In) |
| Inputs/Outputs | 1x Barrel / Coax Power Input 1x Built-In Cable with Barrel / Coax Power Output (10.8 VDC at 0.3 A) |
| Mounting | Airline Track Magnetic |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | Dust-Resistant (IP20) |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Materials | Aluminum (Housing) |
| Dimensions | 3.8 x 3.2 x 1.7" / 9.65 x 8.13 x 4.32 cm |
| Weight | 0.89 lb / 0.4 kg |
| Package Weight | 1.025 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.8 x 3.5 x 2" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera PowerStation with Built-In Battery