Astera QuikBrick Battery
Categories: Lighting Power & Cables
Wirelessly power your QuikBeam fixture while maintaining its IP65 rating with the QuikBrick from Astera. Able to run the QuikBeam at max power for up to an hour and 20 minutes, the battery features an integrated charging level indicator and supports quick swapping for uninterrupted wireless operation. This battery is waterproof once inserted thanks to a protective cover that can be attached independently for safe battery-free operation. When docked to a connected QuikBeam, the battery charges via PoE. Otherwise, charge via the integrated USB-C port or prepare multiple batteries simultaneously with the separately available ChargingDock.
| Battery Type | 1x Proprietary Battery for Astera QuikBeam |
| Battery Capacity | 3200 mAh / 35 Wh |
| Output Voltage | 20 VDC |
| Power I/O | 1x USB-C Female Input • Input: Up to 5 VDC at 3 A |
| Accessory Mounting Thread | No |
| Indicator | Status Light |
| Dimensions | 3.9 x 2.6 x 1.3" / 9.9 x 6.6 x 3.3 cm |
| Weight | 7.1 oz / 201 g |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera QuikBrick Battery