Categories: LED Lights , Stage Light
Enhance your lighting possibilities on set or in your studio with the Quik Punch Zoomable LED Spotlight from Astera. This wireless, single-source spotlight features a Fresnel lens, 13 to 60° zoom capabilities with zero stray light, and a removable yoke and barndoors with safety link. Equipped with a Titan LED engine and an integrated rechargeable battery with 4.5 hours of runtime when fully charged, the Quick Punch also boasts a 3/8"-16 mounting thread on the rear of the fixture and multiple waterproof connectors for safe and reliable operation indoors or on location. It also has a built-in kickstand and rubber feet for easy angling during wall splash setups.
When combined with the optional Astera PrepBox, this Charging Plate allows you to simultaneously charge up to eight QuikPunch units. Designed to work with an optional flight case, this plate enables charging without wires. This combination with the PrepBox offers quick setup with software adjustments and app connectivity.
The required powerCON TRUE1 cable is not included.
Safely store your lighting fixtures for air travel with the Hard Case for QuikPunch by Astera. It holds up to eight of Astera's separately available QuikPunch lighting fixtures with storage space for eight barndoors and filters, and clamps and cables. Two recessed latches lock the case. Move it around on the heavy-duty casters by the recessed spring-loaded handles. A durable metal trim reinforces the case against scuffs and bumps.
| Item Type | 1x Fresnel |
| Light Source | 1x Color LED - 75 W |
| Colors | Amber, Blue, Green, Mint, Red |
| Photometrics | 743 fc / 8000 Lux at 9.8' / 3 m |
| Beam Angle | 12 to 60° |
| Shutter / Strobe | Electronic |
| Iris | No |
| Focus | Manual |
| Zoom Adjustment | Manual, 13 to 60° |
| Dimming | Electronic |
| Operating Modes | DMX |
| Strobe Rate | 0 to 25 Hz |
| Gobos | No |
| Color Accuracy Standard | CRI 96 TLCI 96 |
| Control Protocols | DMX512, CRMX, RDM |
| Remote Control | IR Remote |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Astera App Functionality: Remote Control |
| Inputs/Outputs | 1 x XLR 5-Pin DMX Input 1 x XLR 5-Pin DMX Output |
| Wireless | Bluetooth / IR / UHF / Wireless DMX / Wi-Fi |
| Wireless Range | 984.3' / 300 m Bluetooth: 9.8' / 3 m |
| AC Power Connector | Input: 1x powerCON TRUE1 Output: 1x powerCON TRUE1 |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Fuse | No |
| Power / Current Consumption | 100 W (Max) |
| Approximate Battery Life | Up to 20 Hours |
| Battery Charging Time | 5.25 Hours |
| Environmental Resistance | Dust/Water-Resistant (IP65) |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Mounting | Floor Base, Single Yoke Only |
| Included Accessories | 1x Barn Doors |
| Duty Cycle | No |
| Exterior Color | Black |
| Dimensions | 12.2 x 9.3 x 7.4" / 309 x 237 x 188 mm |
| Weight | 14.4 lb / 6.5 kg |
| Package Weight | 19.345 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.9 x 12.4 x 11.6" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.