Categories: Power
Designed for fast-paced productions, the Gold mount RuntimeExtender Battery Plate Travel Kit from Astera is built around four handy battery plates suitable for powering a variety of Astera lights. Extend the runtime of your shootings or lighting events with four Gold mount RuntimeExtenders and a wide range of mounting and power accessories. A robust protective case is also included for convenient storage and transport.
| Compatibility | Astera Titan Tube / Helios Tube / Hyperion Tube / HydraPanel / PixelBrick / PlutoFresnel / LeoFresnel |
| Plate Front / Battery Mount | Gold Mount |
| Plate Rear Mount | AirlineTrack |
| Number of Battery Bays | 1 |
| Accessory Mounting | No |
| Indicator | LED |
| Inputs/Outputs | 1x XLR 3-Pin Output 2x DC Jack (24 VDC / 100 W) Output |
| Dimensions | 5.8 x 4.45 x 1.79" / 14.7 x 11.3 x 4.55 cm |
| Weight | 1.36 lb / 0.62 kg |
| Package Weight | 19.195 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.7 x 14.7 x 8.1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.