Categories: Bulbs & Lamps
Driven by the 5-color Titan LED engine, Astera introduces the SolaBulb RGB LED Bulb with a 50W PAR-bulb-equivalent zoomable 15-50° design. This highly controllable RGBMintAmber LED light has a compact form factor made to be used on film sets, exhibitions, or events—working perfectly as an eyelight, hidden backlight, or background accent. It has a standard E26 base and brings a refined Fresnel lens and a reliable optical system that delivers the exact beam you need. Its compact and lightweight body ensure easy positioning in tighter spaces and makes it a great alternative to the brand's larger PlutoFresnel or QuikPunch luminaires.
| Item Type | 1x LED Special Design Light |
| Included Storage Case | No |
| Socket Type | 1x E26 |
| Lumens | 353 (at 3200K) 394 (at 5500K) |
| Photometrics | 15° at 5500K: 485 fc / 5228 Lux at 3.3' / 1 m 30° at 5500K: 153 fc / 1652 Lux at 3.3' / 1 m 50° at 5500K: 57 fc / 615 Lux at 3.3' / 1 m |
| Color Temperature | Not Specified by Manufacturer |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 96 TLCI 96 |
| Dimming | App-Controlled / DMX / RDM • 0 to 100% |
| Cooling System | Passive |
| Beam Angle | 15 to 50° |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Lens Type | Fresnel |
| Lens Diameter | 2.6" / 67 mm |
| Wireless Remote Control Type | CRMX Bluetooth IR (FX Remote) *Remote Not Included IR (White Remote) *Remote Not Included |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Astera App Functionality: Remote Control |
| Wireless Range | 9.8' / 3 m (Bluetooth) |
| Power Source | Screw-In Socket (Built-In) Battery (Not Included) |
| Inputs/Outputs | 1x Barrel / Coax Battery Input (9 to 18 VDC at 2.1 A) |
| Battery | 1x Proprietary Battery Power Station, 10.8 VDC, 3350 mAh (Not Included) |
| Input Power | 9 to 18 VDC at 2.1 A 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 16.5 W |
| Fixture Mounting | 1x 1/4"-20 Female Thread 1x 3/8"-16 Female Thread |
| Display | No |
| Environmental Resistance | Dust/Water-Resistant (IP44) |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Dimensions | 5.42 x 3.61 x 3.61" / 13.76 x 9.18 x 9.18 cm (Fixture in Spot Mode) 4.51 x 3.61 x 3.61" / 11.46 x 9.18 x 9.18 cm (Fixture in Flood Mode) |
| Weight | 1 lb / 433 g |
| Package Weight | 1.125 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.9 x 4.2 x 4.2" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.