Brand: ATLAS LENS
MFR: ORIO-0065-300S
Atlas Lens Co. Orion 65mm T2 2x Anamorphic Prime Lens (PL Mount, Feet)
Categories: Lenses & Lens Accessories
Designed by cinematographers for cinematographers, the Orion 65mm T2 2x Anamorphic Prime Lens from Atlas Lens Co. produces a vintage anamorphic look for Super35-sensor cine-style cameras. The 65mm creates a wide-angle field of view with the shallow dept of field found in a telephoto prime. To maximize compatibility, this PL-mount lens can be switched to a Canon EF mount using a separately available Atlas adapter. Anamorphic lens characteristics include "waterfall" bokeh, streak effects, and a spherical aberration glow when used wide open.
This mechanically dependable prime lens features a design standardized across the series with unified focus and iris gear positions and a common 114mm front diameter that make lens swaps easier when using cine-style matte boxes and FIZ systems. The Orion 65mm prime comes with focus marks in feet but can be switched by the used to meters using a separately available focus scale.
2x Vintage Anamorphic Look
Interchangeable EF/PL Mount
Super35 Coverage
Fast T2 Aperture
Standardized Design
Wide Barrel Rotation
The 270° of focus barrel rotation enables smooth, precise focus pulls
Adjustable Focus Scales
| Focal Length | 65mm |
| Maximum Aperture | T2 |
| Minimum Aperture | T16 |
| Lens Mount | ARRI PL |
| Horizontal Squeeze (Anamorphic) | 2x |
| Lens Format Coverage | Super35/APS-C |
| Image Circle | 31.0 mm |
| Focus Scales | Imperial |
| Filter Thread | 105 mm |
| Minimum Focus Distance | From Unspecified Point in Lens: 2.8' / 84 cm |
| Diaphragm Blades | 14 |
| Image Stabilization | No |
| Electronic Communication | No |
| Weight | 5.1 lb / 2.3 kg |
Packaging Info
| Package Weight | 8.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14.7 x 10.2 x 7.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Atlas Lens Co. Orion 65mm T2 2x Anamorphic Prime Lens (PL Mount, Feet)