Categories: Tripods & Support
The Rhino Three Series Carbon Fiber Tripod from Benro has a maximum height of 68.8", a load capacity of 44 pounds, and is compatible with any type of ball head, gimbal, or pan/tilt head. The reverse-folding design allows the tripod to fold down to a compact 25.9" for easy storage or transport. Each leg features an automatic leg angle adjustment button that makes it easy to adjust leg angles for low-level positioning or leveling on uneven terrain. The center column and one leg can be removed and combined into a 71.4" tall monopod for shooting conditions where a tripod may be too bulky or slow, as when shooting sports or wildlife. Each leg has a rubber foot and an interchangeable steel spike for traction on all kinds of surfaces.
| Head Mount Type | 3/8"-16 Male |
| Primary Material | Carbon Fiber |
| Leg Lock | Twist Lock |
| Leg Sections | 4 |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Foot Features | Spiked |
| Load Capacity | 44.09 lb / 20 kg |
| Maximum Working Height | 68.8" / 174.8 cm |
| Center Column | Yes (Round): Removable |
| Minimum Working Height | 19.3" / 49 cm |
| Closed Length | 25.86" / 65.68 cm |
| Bubble Level | No |
| Detachable Monopod | Yes: Up to 71.41" / 181.38 cm Working Height |
| Weight | 4.54 lb / 2.06 kg |
| Package Weight | 5.21 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.25 x 5.75 x 5.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.