Categories: Tripods, Supports & Rigs
Add a shoulder mount with accessory-mounting capabilities to your Sony BURANO cinema camera with this Advanced Cage Kit from Chrosziel. The kit includes a shoulder support with 7.9" 15mm rods, a top plate with 3.5" 15mm rods, right and left front side brackets, and a right rear side bracket. The kit provides numerous mounting options for your BURANO camera, with easy mounting between shoulder and tripod rigs.
Add shoulder support and a 15mm LWS rod system to your Sony VENICE 2 camera with this Lightweight Support from Chrosziel. The support features a built-in shoulder pad and a V-lock base to mount on a separately available V-lock mount, or you can utilize the included tripod adapter plate to add tripod mounting thread options.
Two 15mm rods are included to add a separately available follow focus motor, matte box, or other accessories to your VENICE 2, and you can add optional rods to the back of the support using a separately available rod clamp. There are also two ARRI-style rosettes on either side so you can add handgrips or extension arms to your rig.
Mount accessories on top of your Sony BURANO cinema camera with this Top Plate with 15mm Rods from Chrosziel. The two-piece plate attaches to the top of the camera using the included screws and provides 1/4"-20 3/8"-16 ARRI-style anti-twist accessory threads for extension arms and handles. There are two 15mm rod ports on the front, and two 3.5" 15mm rods are included for mounting additional accessories.
A component in the center of the plate can be removed to allow attaching the PWX-FX9 top handle with full communication with the camera. There are optical markings on the plate for use with measuring tape. It can also be used with the optional left and right side plates for Sony BURANO.
Add accessories such as a handgrip or extension to the front right side of your Sony BURANO cinema camera with this Right Front Side Bracket from Chrosziel. The durable aluminum plate features 3/8"-16 and two 1/4"-20 anti-twist accessory mounting threads for mounting accessories such as rods, extensions, or lens accessories. The plate is designed to work with the separately available top plate and the Chrosziel Bridge Plate 401-VEN, and it can be paired with the optional left side plate and right rear side plate.
Add accessories such as a handgrip or extension to the front right side of your Sony BURANO cinema camera with this Left Front Side Bracket from Chrosziel. The durable aluminum plate features 3/8"-16 and two 1/4"-20 anti-twist accessory mounting threads for mounting accessories such as rods, extensions, or lens accessories. The plate is designed to work with the separately available top plate and the Chrosziel Bridge Plate 401-VEN, and it can be paired with the optional right side plate and right rear side plate.
Add accessories to the rear right side of your Sony BURANO cinema camera with this Right Rear Side Bracket from Chrosziel. The durable aluminum plate features 3/8"-16 and two 1/4"-20 anti-twist accessory mounting threads for mounting accessories such as rods, extensions, or lens accessories. The plate is designed to work with the separately available top plate for the Sony BURANO.
| Support Type | Baseplate, Rod Support System, Shoulder Support |
| Grip Type | No |
| Camera Compatibility | Sony VENICE 2 |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Included Rods | Yes |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | Not Specified by Manufacturer |
| Tripod Mounting | V-Lock |
| Rod Ports | 2x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | Baseplate 2x ARRI Rosette w/ M6 Female Thread |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 2.09 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.5 x 7.5 x 3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.