Categories: Accessories
The Chrosziel Canon EF-Mount Measuring Block Set is an integral LTI (lens-testing instrument) component used in calibrating Canon EF lens mounts. Use this Measuring Block with the Universal CamCollimator, Autoreflex Collimator, or Lens Test Projector MK6. This set comprises the measuring block, a ground plate, measuring and calibration cylinders, analog depth gauge, and a gauge holder.
| Compatibility | Canon EF-Mount |
| Diameter | Not specified by manufacturer |
| Accuracy | ± 0.003 mm |
| Depth | 1.73" / 44 mm |
| Increments | 0.010 mm |
| Environmental Resistance | No |
| Package Weight | 2.955 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.2 x 4.5 x 3.4" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.