Categories: Lenses & Lens Accessories
Designed for gimbal and drone setups, Chrosziel's CDM-100S Digital Motor is small at only 19mm in diameter and features an integrated 27.6" LEMO 7-pin 0B cable for connecting to 3rd party systems, such as those from FREEFLY, Redrock, and more. Since this motor utilizes a horizontal design and an integrated cable, it can be kept to a low profile when size and weight, or lack thereof, are of prime importance. This motor includes a 19mm clamp with a 15mm adapter for LWS compatibility and two MOD 0.8 gears; one 1.6" and one 2.4" in diameter to compensate for recessed lens control rings.
| Connector | 1 x LEMO 7-pin 0B |
| Cable Length | 27.6" / 700 mm |
| Voltage | Max 24 V |
| Torque | Max 0.5 Nm |
| Dimensions | Length: 2.4" / 62 mm Diameter: 0.75" / 19 mm (main body only, no gear) |
| Weight | 4.4 oz / 126 g (including clamp and cable) |
| Package Weight | 0.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.7 x 4.6 x 2.4" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.