Categories: Tripods, Supports & Rigs
Add a base to your Sony VENICE 2 rig for mounting accessories and bridge plates using this Cine Bridge from Chrosziel. This Cine Bridge features two 15mm LWS rods on top and two 19mm Studio rods beneath to mount a variety of accessories. There are ARRI-standard rosettes on either side of the bridge for mounting handles or extensions. There is a dovetail mount on the bottom for mounting onto an optional bridge plate, and threads and screws on top provide rig mounting. There are also threads on the side for mounting optional side plates as part of the larger Cine Bridge kit.
| Support Type | Baseplate, Rod Support System |
| Grip Type | No |
| Camera Compatibility | Sony VENICE 2 |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing, 19 mm Studio / 104 mm Spacing |
| Included Rods | 2x 19" / 48.3 cm Rod 2x 15" / 38.1 cm Rod |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | Not Specified by Manufacturer |
| Camera Mounting | 1/4"-20 Male Screw, 3/8"-16 Male Screw |
| Tripod Mounting | ARRI Dovetail Clamp |
| Rod Ports | 2x 15 mm Rod Port, 2x 19 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | Baseplate, Sides 2x ARRI Rosette w/ M6 Female Thread |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 5.785 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.1 x 11.8 x 6.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.