Categories: Accessories
The Compact Zoom Control V2 Kit for Fujinon MK Lenses from Chrosziel is version 2 of the low-profile integrated zoom control designed for Fujinon MK zoom lenses and Sony FS-5 and FS-7 cameras. When secured and wired properly, the servo will control the MK lens's zoom using the rocker on the camera's handgrip, ENG-style. Version 2 provides updated firmware that improves mode switching, a polarity-protected power input, and a decoupled LANC jack.
This conveniently allows the operator to control focus and zoom simultaneously in run-and-gun situations. The unit includes LANC control and D-Tap power cables, as well as a mini-USB adapter for updating the servo unit. Additionally, the LANC connectors are compatible with other LANC devices for controlling the zoom through alternate equipment.
| Input/Output Connectors | 1 x 2.5 mm, LANC Input 1 x 3.5 mm, LANC Output 1 x Mini-USB Type A-B Firmware |
| Power Connector | 1 x 5-Pin LEMO 0B |
| Torque | 0.5 Nm |
| Power Input | 10-30 VDC |
| Power Consumption | 12 VDC, 350 mA |
| Dimensions | 2.9 x 2.6 x 1.4" / 7 x 6.5 x 2.6 cm |
| Weight | 5.2 oz / 150 g |
| Package Weight | 0.69 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.55 x 4.7 x 2.6" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.