Categories: Tripods, Supports & Rigs
Add 15mm rods and a durable baseplate to your Sony HDC 1500 camera with this Heavy-Duty Baseplate Support from Chrosziel. The support is designed for use with the Sony HDC 1500 camera, and it offers a durable base for your camera that easily locks to your tripod, quick release baseplate, or dovetail. You can add accessories such as a matte box, zoom drive, follow focus, EVF, or other accessories onto the two included 15mm rods. The two rods measure 8.1" in length.
| Support Type | Baseplate, Rod Support System, Shoulder Support |
| Grip Type | No |
| Camera Compatibility | Sony HDC-1500 |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Included Rods | 2x 8.1" / 20.5 cm 15 mm Rod |
| Battery Plate Type | No |
| Accessory Mounting | No |
| Rod Ports | Baseplate 2x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | No |
| Rosettes | No |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.