Categories: Lenses & Lens Accessories
The Chrosziel StudioRig Cine is a professional dual-sided follow focus for precise focus actuation on high-end cinema lenses. As a dual-sided follow focus, with a separately available second handwheel, this StudioRig Cine can be used to actuate focus from either side of the lens. The QuickFit 15mm LWS rod clamp allows the follow focus to be removed from the rods without removing adjacent accessories. A bracket for securing a 19mm studio rod adapter is included.
Once the follow focus is clamped down on the rods, swing the arm to engage the drive gear to the lens. Drive gears are available separately from the StudioRig unit. The Varilock handwheel lets the operator set focus in and out points for consistently repeatable focus moves that can be made without looking at the marking disk. A white dry-erase marking disk and focus crank are included with the follow focus.
| Included Drive Gear | No |
| Rod Standard | 15 mm LWS / 60 mm Spacing |
| Number of Sides | Single-Sided |
| Built-In Hardstops | No |
| Marking Disk | Yes |
| Switchable Handwheel Speed | No |
| Package Weight | 2.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.2 x 6.1 x 4.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.