Kino Flo Medium Light Stand (9.5')
Categories: Light Stands & Mounting , Stands
This 9.5' Kino Flo Medium Light Stand (Black) is a double riser, lightweight aluminum support that is included in several Kino Flo light kits.
| Stand Type | 1 x General Purpose Stand |
| Maximum Working Height | 9.5' / 2.9 m |
| Minimum Working Height | Not Specified by Manufacturer |
| Load Capacity | 25 lb / 11.3 kg |
| Closed Length | 3' / 0.9 m |
| Stand/Column Top Mount | 5/8" Stud |
| Accepts Second Riser | No |
| Wheels | Optional |
| Air Cushioned | No |
| Detachable Base | No |
| Leveling Leg | No |
| Reverse Legs | No |
| Interlocking Design | No |
| Number of Sections | 4 |
| Footprint Diameter | 37" / 0.93 m |
| Leg Shape | Round |
| Finish | Black |
| Material | Metal |
| Weight | 4.5 lb / 2 kg |
| Package Weight | 4.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 38 x 4 x 4" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kino Flo Medium Light Stand (9.5')