Kino Flo Megapixel HELIOS Jr. Video Signal Processor for MIMIK Units
Categories: Signal Processing & Distribution
The Kino Flo Megapixel HELIOS Jr. processor is the basic model of the HELIOS, and is used to operate the MIMIK units, other tiles, and large video walls. Suitable for high-density display products for use in studios, live events, and fixed installs. Compatible with video sources that have up to 8K resolution, The Megapiel HELIOS Jr. ingests the source video and converts it into a copper signal and is also responsible for serving the web-based user interface (web UI), which is the user interface of the system. The HELIOS system automatically integrates system components as they are connected or replaced.
| Panel Type | LCD |
| Size | Not Specified by Manufacturer |
| Touchscreen | No |
| Video I/O | 1x DisplayPort 1.4 Input 1x HDMI 2.0 Input 4x BNC (12G-SDI) Input 4x RJ45 Input ( 10Gb or 100Gb ) |
| Media/Memory Card Slot | Yes |
| Internal Storage | Yes |
| Power Source | AC Input (Built-In) |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 3 A |
| Color | Gray |
| Operating Conditions | 50 to 95°F / 10 to 35°C |
| Dimensions | 19 x 16.3 x 1.7" / 48.3 x 41.4 x 4.3 cm |
| Weight | 12.6 lb / 5.7 kg |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kino Flo Megapixel HELIOS Jr. Video Signal Processor for MIMIK Units