Kino Flo STD-M30 Light Stand (8')
Categories: Light Stands & Mounting , Stands
The black, 8' Kino Flo STD-M30 Medium Duty Stand has a 20 lb load capacity and folds down to 35.5".
| Stand Type | 1 x General Purpose Stand |
| Maximum Working Height | 8' / 2.4 m |
| Minimum Working Height | 30" / 0.8 m |
| Load Capacity | 20 lb / 9 kg |
| Closed Length | 35.5" / 0.9 m |
| Stand/Column Top Mount | 5/8" Stud |
| Accepts Second Riser | No |
| Wheels | Optional |
| Air Cushioned | No |
| Detachable Base | No |
| Leveling Leg | No |
| Reverse Legs | No |
| Interlocking Design | No |
| Number of Sections | 4 |
| Leg Shape | Round |
| Finish | Black |
| Material | Metal |
| Weight | 3.5 lb / 1.6 kg |
| Package Weight | 3.4 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 30.1 x 4 x 3.8" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kino Flo STD-M30 Light Stand (8')