Kondor Blue 12 to 24" Coiled USB-C Right Angle Braided Cable (Blue)
Categories: Computer Cables & Adapters
Charge and sync devices with the Kondor Blue 12 to 24" Coiled USB-C 3.1 Right Angle Braided Cable. Featuring a durable braided jacket form-fitted into a coil, this cable can extend from 12 to 24" long, giving you plenty of room between your devices with minimal hanging slack. Each USB-C connector is right angled and is based off the USB 3.2 Gen 2 interface, giving you up to 10 Gb/s data transfer rates for quick file migration. You also get fast charging capabilities with 20V/5A electrical design and 100W Power Delivery compatibility. This cable is compatible with Thunderbolt devices with limited capabilities.
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) |
| Connector 1 | 1x USB-C Male Right Angle |
| Connector 2 | 1x USB-C Male Right Angle |
| Cable Length | 12 to 24" / 30.5 to 61 cm (Coiled) |
| Active/Passive | Passive |
| Rated Power Support | 100 W |
| Materials | Jacket: Nylon |
| Color | Blue |
| Package Weight | 0.095 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8 x 5 x 0.85" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kondor Blue 12 to 24" Coiled USB-C Right Angle Braided Cable (Blue)