Categories: Accessories
Kondor Blue has engineered this black Arca-Swiss Quick Release Plate for DJI Ronin Gimbals to replace the standard quick release plate provided by DJI. This plate is compatible with the Ronin S2 and SC2 camera stabilization systems, and the extra wide 80mm design helps provide the proper balance for smoother operation. When one needs to repeat results after different setups and breakdowns, an etched 60mm scale on the side of the plate allows one to consistently rig camera cages to the gimbal in a diverse set of positions. The Arca-Swiss plate is lightweight, fully machined, and includes an integrated 4mm hex key for mounting the included 1/4"-20 bolts on a camera or cage.
| Load Capacity | Not Specified by Manufacturer |
| Color | Black |
| Pan | No |
| Tilt | No |
| Roll | No |
| Mounting | Camera Mount: Arca-Type Plate with 2x Built-In 1/4"-20 Male Screw |
| Dimensions | 3.1 x 1.5 x 0.5" / 80 x 38 x 12 mm |
| Weight | 2.3 oz / 65 g |
| Package Weight | 0.14 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.75 x 3.85 x 0.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.