Kondor Blue Dual Right-Angle USB-C 3.2 Gen 2x2 Braided Cable (8")
Categories: Computer Cables & Adapters
Charge and sync your compatible USB-C devices with the Kondor Blue Dual Right-Angle USB-C 3.2 Gen 2x2 Braided Cable. With the 3.2 Gen 2x2 interface, you get up to 20 Gb/s data transfer speeds, allowing you to easily manage data from your SSD, mobile device, and more. You also get 100W Power Delivery which supports resource-demanding devices such as displays and storage arrays. This cable is also Thunderbolt 3 compatible, allowing you to use it on applicable interfaces with reduced performance in a pinch, and supports up to 8K resolution for select video devices.
| Interface | USB 3.1/3.2 Gen 2 (10 Gb/s) |
| Connector 1 | 1x USB-C Male Right Angle |
| Connector 2 | 1x USB-C Male Right Angle |
| Cable Length | 8" / 0.2 m |
| Active/Passive | Active |
| Rated Power Support | 100 W |
| Materials | Jacket: Nylon |
| Color | Black |
| Package Weight | 0.03 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.95 x 3.9 x 0.3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kondor Blue Dual Right-Angle USB-C 3.2 Gen 2x2 Braided Cable (8")