Categories: Cables & Adapters , Accessories
Transform any LEMO battery into a flashlight with the Firefly LEMO Light Pro from Kondor Blue. Designed to provide discreet lighting with adjustable brightness, 100% flicker-free dimming, and red light stealth mode for use on sets where lighting needs to be kept non-intrusive, the versatile flashlight enables production personnel to easily locate equipment controls and check rigging in the dark, while continuing work when the lights are off or very low. The lightweight device features 3200K, 5500K, Red, Blue, and Blacklight modes, integrates a flexible gooseneck for easy manipulation, and fits in virtually any camera bag thanks to its minimal footprint.
| Features | White Light: 1W / 90lm Red Light: 0.6W / 50lm LED White Light Color Temperature: 6000K Color: 96+ CRI Color Accurate Eye Light |
| Power Source | Proprietary Interface |
| DC Input Power | 5 to 20 VDC at 0.5 A |
| Mounting | 1x 2-Pin LEMO |
| Color | Black |
| Dimensions | 18 x 0.9 x 0.9" / 457.2 x 24 x 24 mm |
| Weight | 3 oz / 85 g |
| Package Weight | 0.17 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.6 x 5.1 x 1.35" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.