Categories: Computer Cables & Adapters
The preassembled 3.28' (1 m) etherCON Cat6 Patch Cable with Cable Plug Carrier on Both Ends from Neutrik is a shielded S/FTP cable with cable plug carriers, which offer a robust metal shell and push-pull locking system. It provides data transfer rates of up to 10 Gb/s. Moreover, the cable's shielded system provides high noise immunity and EMI protection.
General
| Cable Length | 3.3' / 1 m |
| Ethernet Standards | Cat 6 |
Electrical
| Bandwidth Rating | 250 MHz |
Physical
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| IP Rating | IP65 |
| Environmental Protection | Advertised as Weather Resistant *Manufacturer Testing: IP65 |
| Certifications | UL *as per Manufacturer |
Packaging Info
| Package Weight | 0.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.4 x 5.8 x 1.4" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.