Categories: Computer Cables & Adapters
The Neutrik EtherCON CAT6 Patch Cable is a CAT6 patch cable that is 98.4' long and comes with plug carriers on both ends to ensure reliable connections. It is IP65 rated and shielded, which guards against signal noise and EMI. Furthermore, the carriers have a metal shell and a push-pull locking system.
General
| Cable Length | 98.4' / 30 m |
| Ethernet Standards | Cat 6 |
Electrical
| Bandwidth Rating | 250 MHz |
Physical
| Pin Assignment | T568B |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| IP Rating | IP65 |
| Environmental Protection | Advertised as Weather Resistant *Manufacturer Testing: IP65 |
| Certifications | UL *as per Manufacturer |
Packaging Info
| Package Weight | 3.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.2 x 11.7 x 4.1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.