Categories: All Content Creator Accessories
Mobile content creators now have the ability to continuously record footage while on location with the Recording Module for MagSafe iPhones & USB-C Cameras from Kondor Blue. Rather than pausing your shoot to offload the phone's memory, you can just continue to swap in fresh CFexpress Type B memory cards and continue filming. The compact module conveniently attaches to the back of your MagSafe/magnetic iPhone, such as the iPhone 15/16 Pro or Pro Max, saving up to 4K60 ProRes footage to the card through a short 5" USB-C 3.2 Gen 2x2 cable connection. A connection that also lets the Recording Module work with USB-C equipped cameras. Data is transferred quickly at 20 Gb/s, which helps with speedy video capture and data offloading, as the Recording Module also doubles as a card reader.
| Compatibility | Apple iPhone 15 / iPhone 15 Pro / iPhone 15 Pro Max / iPhone 16 / iPhone 16 Pro / iPhone 16 Pro Max |
| Memory Card Slot | CFexpress Type B |
| Data Transfer Rate | Up to 20 Gb/s |
| Resolution | Up to 4K60 |
| File Formats | APFS or exFAT |
| USB I/O | 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 Female Input/Output |
| Mobile App Compatible | Yes: iOS Only App Name: Blackmagic Camera or Apple Camera |
| Power Source | USB (Built-In) |
| Mounting | Back: 1x Magnetic Bottom: 1x 1/4"-20 Bottom: 1x ARRI Style Anti-Twist |
| Color | Raven Black |
| Impact Resistance | Shock-Resistant (Unrated) |
| Cable Length | 5" / 12.7 cm |
| Dimensions | 2.3 x 1.8 x 0.6" / 59 x 45.5 x 16 mm |
| Weight | 2.3 oz / 65 g (Without Memory Card) 2.6 oz / 74 g (With Memory Card) |
| Package Weight | 0.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.1 x 4.1 x 1.1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.