Astera LunaBulb LED Bulb with Titan LED Engine
Categories: Bulbs & Lamps
The LunaBulb LED Bulb from Astera is a controllable LED light instrument with a compact form factor made to be used on set as a practical light source. It has a standard A19 bulb shape and an E26 base to fit into traditional lamps of any kind. The A19 bulb can be removed to reveal a narrower shape that allows positioning in tighter spaces. The LunaBulb is driven by the 5-color Titan LED engine, which creates white colors using an intelligent algorithm using red, green, blue, mint, and amber LEDs. Colors can be selected through RGB or HSI values, and green/magenta correction is available in 1% steps. Classic LEE and Rosco filters can also be easily emulated using the free AsteraApp for iOS and Android.
| Item Type | 1x A19 LED Lamp |
| Base Type | E26 |
| Wattage | 4.2 W |
| Input Power | 110 to 120 VAC, 50 / 60 Hz |
| Color Temperature | 1750 to 20,000K |
| Color Accuracy Standard | CRI 96 |
| Dimmable | Yes |
| Maximum Overall Length (MOL) | 3.9" / 100 mm |
| Maximum Overall Diameter (MOD) | 2.2" / 55 mm |
| Package Weight | 0.3 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.2 x 2.6 x 2.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera LunaBulb LED Bulb with Titan LED Engine