Astera NetBox 4-Port PoE++ Switch
Categories: Light Control
Power and control up to four QuikBeam fixtures simultaneously via PoE++ using the NetBox 4-Port PoE++ Switch from Astera. This IP65-rated switch features four PoE++ RJ45 EtherCON ports that enable remote PrepBox functionality for convenient setup of your QuikBeam lighting system. Power the switch via its PowerCON TRUE1 AC port and attach it as needed, thanks to a retractable rigging mechanism. The switch allows you to power QuikBeams without the battery inserted, and can charge an inserted battery while simultaneously powering the fixture.
The NetBox features PrepBox functionality, allowing you to assign IP or DMX addresses in seconds, set fixtures to Blue Mode, and configure dimming and color across multiple units without a controller, enabling individual configuration and quick selection of several lights, making prepping quicker and more efficient.
Due to its PoE capability, it supports cable runs of up to 328' and can directly power QuikBeam lights via PoE, with or without a battery inserted.
| Inputs/Outputs | 4x RJ45 (Power and Data) Female Output 1x powerCON TRUE1 (Power and Data) Throughput |
| Dimming | Yes |
| Power Source | AC Power |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Runtime | 12 Hours |
| Recharge Time | 3.5 Hour |
| PoE Port Power | 55 V at 1.67 A () |
| Protocol | DMX512 |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Environmental Resistance | Dust/Water-Resistant (IP65) |
| Dimensions | 8.9 x 5.7 x 2.2" / 226.0 x 145.0 x 55.5 mm |
| Weight | 5.29 lb / 2.4 kg |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Astera NetBox 4-Port PoE++ Switch