Categories: Light Control
Configure up to eight QuikSpot units at the same time with this PrepBox from Astera. The PrepBox features a built-in battery to work as a standalone device, and it also offers app and DMX options to control your fixtures. Set the CCT or brightness levels onboard thanks to an easy-to-use interface. When combined with the separately available QuikSpot Charging Plate, this PrepBox offers quick setup and reliable charging. Set your desired DMX address, and all QuikSpot units in the Charging Plate will receive it. You can also have the QuikSpots in BlueMode, which speeds up the process when controlling the fixtures with the AsteraApp. The PrepBox is designed for convenient integration with an optional flight case. Astera includes a PrepBox cable.
| Compatibility | Astera QuikSpot |
| Wireless | Bluetooth / Wi-Fi |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: AsteraApp |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | Yes |
| Power Source | Battery (Built-In) |
| DC Input Power | 25.5 VDC at 0.2 A |
| Power Consumption | 2.3 W |
| Mounting | 1x Rail |
| Color | Black |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Dimensions | 5.1 x 3.05 x 2.17" / 129.5 x 77.47 x 55.12 mm |
| Weight | 10.6 oz / 300 g |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.