Categories: LED Lights
Kino Flo has put together this Diva-Lite 20 LED DMX Kit with Soft Case for image makers who require flexibility in color temperature and worldwide power compatibility. The kit includes the 25 x 13 x 6" Diva-Lite 20, with a 100-240 VAC power supply and color temperature that's variable from 2700 to 6500K. Also included is a padded carry case for storage and transport.
The Diva-Lite LED 20 DMX from Kino Flo combines a popular, time-tested form factor with the latest in LED technology. The light offers a high CRI of 95 and variable color temperature from 2700 to 6500K with magenta/green hue control to match the spectral curves on different cameras and other light sources on the set. Flicker-free, full range dimming without color shift is also offered. The 25 x 13 x 6" Diva-Lite 20 offers manual onboard or DMX512 control of all of these functions. In fact, the fixture has a built-in Lumen Radio receiver for wireless DMX control. The Diva-Lite LED 20 DMX's 100-240 VAC make it ready for worldwide use. Alternatively, it can run on pro batteries when mains power is unavailable. The light comes with a 90-degree honeycomb grid and a lollipop mount with a 5/8" receiver.
Store, protect, and transport your Select 20 lighting fixture, controller, 25' extension cord, mount, and more with the black Soft Case for the Select 20 Fixture and Accessories from Kino Flo. The case is padded for impact protection and features zipper closure for easy access to gear. Carry the case with the dual strap handles and touch-fastening fabric connector.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Light Modifier | 2x Barndoor Leaf (Built-In) 1x Grid/Louver |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 224 fc / 2409 Lux at 3.3' / 1 m 59 fc / 634 Lux at 6.6' / 2 m 15 fc / 164 Lux at 13.1' / 4 m 10 fc / 106 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2700 to 9000K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 95 |
| Dimming | Built-In Dimmer • 1 to 100% |
| Cooling System | No |
| Beam Angle | 90° with Included Grid |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | No |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Wireless DMX (LumenRadio) |
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Power (Cable Included) Battery (Not Included) |
| Inputs/Outputs | 1x IEC AC Power Input 1x XLR 3-Pin Battery/Power Input (18 to 36 VDC) 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output |
| Battery | 1x Rechargeable NiMH, 24 VDC (Not Included) |
| Input Power | 18 to 36 VDC 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 1.3 A |
| Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B to IEC Cable |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 150 W (Maximum) |
| Fixture Mounting | Support Mount 1x Lollipop Receiver |
| Included Adapter | 1x Lollipop Mount: 5/8" Receiver to Lollipop Ball |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Dimensions | 25 x 13 x 6" / 63.5 x 33 x 15 cm |
| Weight | 14.5 lb / 6.5 kg |
| Package Weight | 19 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.4 x 15.3 x 7.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.