Categories: LED Lights
With a notable RGBwWcW LED engine, the Diva Lux 4 RGB LED Light Panel from Kino Flo produces soft lighting at a 106° beam angle, making it ideal for use in broadcast studios, houses of worship, and film/TV productions. The primary feature of the Diva Lux 4 is 400W of power at all its white points, plus four independently controlled zones. The RGBwWcW technology enables two new and improved white light sources for high-quality soft lighting. CCT has an expanded range of 2700-9900K with a high TLCI rating of 99 for notable color accuracy. Control the fixture onboard with a touchscreen and a local dial, or opt for more advanced control methods, including wired and wireless DMX. Additionally, this model has a pole-operated yoke, featuring a powerCON TRUE1 to Edison cable.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Filters | Diffusion |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 3200K: 995 fc / 10,715 Lux at 3.3' / 1 m 110 fc / 1191 Lux at 9.8' / 3 m 39 fc / 429 Lux at 16.4' / 5 m 5600K: 1089 fc / 11,727 Lux at 3.3' / 1 m 121 fc / 1303 Lux at 9.8' / 3 m 43 fc / 469 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2500 to 9900K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | TLCI 99 TM-30 Rf 96 TM-30 Rg 100 |
| Dimming | Built-In Dimmer / DMX / RDM • 0 to 100% |
| Beam Angle | 106° |
| Built-In Flash | No |
| Pixel Zones | 4 |
| Preprogrammed Effects | No |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | CRMX |
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Power (Cable Included) Battery (Not Included) |
| Inputs/Outputs | 1x powerCON TRUE1 AC Power Input 1x XLR 3-Pin Battery Input (48 VDC) 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output 1x etherCON/RJ45 Network Input 1x etherCON/RJ45 Network Output 1x USB-C Firmware Input |
| Battery | 1x Battery Power Station, 48 VDC (Not Included) |
| Input Power | 48 VDC 100 to 200 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B Plug to powerCON TRUE1 Cable |
| Inline Switch | No |
| Power Consumption | 500 W (Maximum) |
| Yoke Type | Pole-Operated Yoke |
| Fixture Mounting | 1x 1-1/8" Stud (Via Yoke Mount) |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | Dust-Resistant (IP20) |
| Certifications | ETL, FCC, cETL |
| Dimensions | 33.7 x 20.89 x 7.14" / 85.6 x 53.06 x 18.14 cm (Fixture with Yoke & Pin) |
| Weight | 32.9 lb / 14.9 kg |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.