Categories: LED Lights
The 37.5 x 9.5 x 2.5" FreeStyle 31 LED Panel from Kino Flo is a light source capable of advanced color adjustments and wired or wireless control. This listing is for the panel only without the fixture shell. It requires the separate purchase of a mount and a FreeStyle DMX controller, and a 100-240 VAC power supply is available for worldwide use.
The following description illustrates the capabilities of the panel when used with the optional controller for use:
The FreeStyle 31 uses three menus with features that can be controlled on the light via traditional wired DMX or by Lumen Radio wireless DMX with the separate purchase of a Lumen transmitter. The White menu allows control of 0-100% dimming, color control from 2700-6500K, and Green/Magenta control. There are two Color menus. The first offers an extended color range from 2500-9900K and includes a channel called "Gel" that offers multiple presets for light conditions such as mercury-vapor and 100 often-used gel filters. There are also channels for Hue and Saturation that work together by selecting a specific color and determining the intensity of it. The second color menu provides RGB (Red, Green, Blue) control to permit a user-selected combination to obtain any color in the visible spectrum.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Filters | Soft Diffusion (Built-In) |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 229 fc / 2470 Lux at 3.3' / 1 m 28 fc / 312 Lux at 9.8' / 3 m 10 fc / 117 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2500 to 9900K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 95 |
| Dimming | Built-In Dimmer (Continuous) • 1 to 100% |
| Cooling System | Passive |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Wireless DMX *Power Supply/Controller Required (Not Included) |
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Power (Cable Not Included) *Requires Power Supply/Controller (Not Included) Battery (Not Included) *Requires Power Supply/Controller (Not Included) |
| Inputs/Outputs | 1x Built-In Cable with Unspecified Power Input |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | No |
| Dimensions | 37.5 x 9.5 x 2.5" / 95.2 x 24.1 x 6.3 cm (Fixture) |
| Weight | 8.6 lb / 3.9 kg |
| Package Weight | 10.54 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 39.33 x 12 x 4.25" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.