Kino Flo FreeStyle Air Mini RGB LED Light Panel
Categories: LED Lights
Featuring a slim and lightweight profile, the FreeStyle Air Mini RGB LED Light Panel from Kino Flo is a unique "rigid mat" that offers the same Color Science LED technology found in all Kino Flo LEDs. The panel's Kelvin range is expandable from a warm 2500 to an ice-blue 9900K with advanced color adjustments. When used with a separately available controller, the panel offers extended capabilities such as access to the color menu to work with RGB, a real convenience to employ color wheels or RGB presets. This AC-powered panel allows a wide array of control options, including onboard, app, DMX, and wireless DMX LumenRadio. You can mount this 21 x 13 x 2" flat, hard unit on a separately available stand, but it is lightweight enough to be handheld.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 6500K: 183 fc / 1970 Lux at 3.3' / 1 m 21 fc / 233 Lux at 9.8' / 3 m 7 fc / 86 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2500 to 9900K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Dimming | Controller Not Included • 1 to 100% |
| Cooling System | Passive |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Power Source | AC Power (Cable Not Included) *Requires Power Supply/Controller (Not Included) Battery (Not Included) *Requires Power Supply/Controller (Not Included) |
| Inputs/Outputs | 1x Built-In Cable with Proprietary Power Input |
| Input Power | 24 VDC |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 55 W |
| Fixture Mounting | Proprietary |
| Display | No |
| Environmental Resistance | Dust-Resistant (IP20) |
| Dimensions | 21 x 13 x 2" / 53.3 x 33 x 5.1 cm |
| Weight | 3 lb / 1.4 kg |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.
Kino Flo FreeStyle Air Mini RGB LED Light Panel