Categories: LED Lights
Ideal for the image maker on the road, the Freestyle Mini LED DMX 2-Light Universal System with Soft Case from Kino Flo is built around the Mini and its DMX Controller.
The kit includes two Mini fixtures, one controller, 2 MTP-BG41 mounts with short Baby receivers, and two 25' extension cables. A soft case with a padded shoulder strap is also included for storage and transport.
Slim and compact in size, the FreeStyle Mini RGB LED Panel with Louver from Kino Flo offers the same Color Science LED technology found in all Kino Flo LEDs. The portable and lightweight LED panel can easily fit into tight locations or can be handheld with a separately purchased KinoGrip 41K Mount. For mounting on light stands, the back of the fixture features a twist-on removable KinoGrip Center Mount, which can be adapted to work with multiple Kino Flo mounting adapters. Molded corners offer additional rigging options, and a louver is included, which is held in place with hook-and-loop fasteners.
This FreeStyle Mini panel requires a separately available head cable and DMX controller. The controller features four individual modes: White, Gels/Hue Color, RGB Color, and FX. The White mode features dimming from 1 to 100% and a tunable range of 2700 to 6500K. In the Gels/Hue Color mode, the range is expanded from 2500 to 9900K. The gel channel also includes Kino Flo presets such as blue and green screen, sodium vapor, and mercury vapor as well as over 100 well-known lighting gels. RGB Color mode gives individual control of red, green, and blue LEDs, and in FX mode you are provided access to popular effects such as candle, fire, TV, police, lightning, paparazzi, pulse, and scroll.
The Universal 120U Kinoflo FreeStyle 120 LED DMX Controller supports universal power, 100 to 240 VAC and comes with a replaceable 3-prong US power cord. The controller features four individual modes: White, Gels/Hue Color, RGB Color, and FX Mode. The White Mode features dimming from 100-1% and a tunable kelvin range from 2700 to 6500K. In the Gels/Hue Color mode the kelvin range is expanded to 2500 to 9900K. The gel channel also includes Kino Flo presets such as blue & green screen, sodium vapor, and mercury vapor, as well as over 100 well-known lighting gels. RGB Color Mode gives individual control of red, green, and blue LED's, and in FX mode you are provided access to popular effects such as candle, fire, TV, police, lightning, paparazzi, pulse, and scroll.
Make your fixture easier to transport and handle with this KinoGrip K41 Twist-On Mount with 5/8" Baby Receiver Short from Kino Flo. Able to work with fixtures featuring Twist-On mating plates, this mount will add a grip handle for easier maneuvering of the light, as well as a wing knob for making quick adjustments and locking the light in position.
The 25' Head Extension Cable for FreeStyle T44 from Kino Flo allows you to place the light's controller at a greater distance, from the head to hide it or prevent water damage.
Store, transport, and protect your FreeStyle Mini System with the black Soft Case from Kino Flo. The case features a zippered closure, a padded shoulder strap, and a padded top handle.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Light Modifier | 1x Grid/Louver |
| Included Filters | Soft Diffusion (Built-In) |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 76 fc / 828 Lux at 3.3' / 1 m 9 fc / 99 Lux at 9.8' / 3 m 3 fc / 37 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2500 to 9900K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 96 TLCI 96 TM-30 Rf 95 TM-30 Rg 103 |
| Dimming | Built-In Dimmer • 1 to 100% |
| Cooling System | No |
| Beam Angle | 90° with Included Grid |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Wireless DMX *Power Supply/Controller Required (Not Included) |
| Mobile App Compatible | No |
| Wireless Range | 50' / 15.2 m |
| Power Source | AC Power (Cable Not Included) *Requires Power Supply/Controller (Not Included) Battery (Not Included) *Requires Power Supply/Controller (Not Included) |
| Inputs/Outputs | 1x Built-In Cable with Unspecified Power Input |
| Battery | 1x D-Tap Rechargeable, 24 VDC (Not Included) |
| Input Power | 18 to 36 VDC 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 100 W |
| Fixture Mounting | 1x Lollipop Receiver |
| Included Adapter | 1x Lollipop Mount: 5/8" Receiver to Lollipop Ball |
| Display | No |
| Environmental Resistance | No |
| Dimensions | 15 x 7.5 x 3" / 38.1 x 19.1 x 7.6 cm (Fixture) |
| Weight | 3.5 lb / 1.59 kg |
| Package Weight | 3.845 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.6 x 9.7 x 3" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.