Categories: LED Lights
The Freestyle Mini LED DMX Universal System with Soft Case from Kino Flo features the FreeStyle Mini LED Fixture and FreeStyle 120 LED DMX Controller. Also included are the KinoGrip K41 Mount with Baby Receiver, 25' Head Extension Cable, US power cable, 2-pin Euro power cable, and a soft case to protect the components.
Slim and compact in size, the FreeStyle Mini LED Fixture offers the same Color Science LED technology found in all Kino Flo LEDs. The portable and lightweight fixture can fit easily into tight locations or be handheld with the included KinoGrip 41K Mount, which also allows mounting to accessories and light stands with a 5/8" baby pin. Additionally, the back of the fixture comes with a twist-on removable KinoGrip Center Mount, which can be adapted to work with multiple Kino Flo mounting adapters.
The FreeStyle DMX Controller features four individual modes: White, Gels/Hue Color, RGB Color, and FX. The White mode features dimming from 1 to 100% and a tunable range of 2700 to 6500K. In the Gels/Hue Color mode, the range is expanded from 2500 to 9900K. The gel channel also includes Kino Flo presets such as blue and green screen, sodium vapor, and mercury vapor, as well as over 100 well-known lighting gels. RGB Color mode gives individual control of red, green, and blue LEDs, and in FX mode you are provided access to popular effects such as candle, fire, TV, police, lightning, paparazzi, pulse, and scroll.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Light Modifier | 1x Grid/Louver |
| Included Filters | Soft Diffusion (Built-In) |
| Included Storage Case | Yes |
| Photometrics | 76 fc / 828 Lux at 3.3' / 1 m 9 fc / 99 Lux at 9.8' / 3 m 3 fc / 37 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2500 to 9900K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 96 TLCI 96 TM-30 Rf 95 TM-30 Rg 103 |
| Dimming | Built-In Dimmer • 1 to 100% |
| Cooling System | No |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Wireless DMX *Power Supply/Controller Required (Included) |
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Power (Cable Included) *Requires Power Supply/Controller (Included) Battery (Not Included) *Requires Power Supply/Controller (Included) |
| Inputs/Outputs | Light Fixture 1x Built-In Cable with Proprietary Power Input Power Supply/Controller 1x IEC Power Input 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output 1x XLR 3-Pin Power Input |
| Battery | 1x D-Tap Rechargeable, 24 VDC (Not Included) |
| Input Power | 18 to 36 VDC 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | Yes |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 100 W |
| Fixture Mounting | 1x 5/8" Receiver (Via Hardware) |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | No |
| Dimensions | 15 x 7.5 x 3" / 38.1 x 19.1 x 7.6 cm (Fixture) |
| Weight | 3.5 lb / 1.59 kg |
| Package Weight | 16.55 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20 x 14.5 x 11" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.