Categories: LED Lights
The Image L40 DMX LED Kit with Yoke Mount was put together by Kino Flo for image-makers who need to take precise lighting gear with sophisticated color control on location. The kit includes a 54 x 17 x 6.5" Image L40 DMX LED Panel with a louver (grid) and filter frame. A Junior pin is provided for stand mounting or hanging. A hard 58 x 25.5 x 9.5" wheeled shipping case with recessed latches and handles is included for storage and transport.
Flexibility and extensive control options are key to the production of the Image L40 DMX LED Panel with Yoke Mount from Kino Flo. The 54 x 6.5 x 17" panel employs four menus with several channels that have features that can be controlled on the light via traditional wired DMX or by Lumen Radio wireless DMX. The White menu allows control of 1 to 100% dimming, color control from 2700 to 6500K, and Green/Magenta control. There are two color menus. In the Gels/Hue menu, the Kelvin range is extended to 2500 to 9900K.
Among the channels is one called Gel that offers multiple presets for light conditions, such as mercury-vapor, and 100 often-used gel filters. A channel called Hue Angle (Hue) and another called Saturation (Sat) are also included in the Gel menu and function together like a 360-degree color wheel making over two million color combinations available.
The second color menu provides RGB (Red, Green, Blue) control, permitting a user-selected combination to obtain any color in the visible spectrum. The RGB menu also allows you to dial in specific gel RGB values or control colors from a DMX console. Finally, there's an FX menu that creates effects such as Candle, Fire, TV, Police, Lightning, Paparazzi, Pulse, and Scroll. Within each effect there are presets that vary the parameters or change the rate of the chosen effect.
The Image L40 is ready for worldwide use thanks to its 100 to 240 VAC power supply. The light comes with a 90-degree honeycomb grid to tighten its beam angle and limit spill light, providing directional control for selective lighting. This version of the light has a Yoke Mount. The yoke has a hole to accept industry-standard hardware such as a pin or receiver.
Kino Flo Image 80/40/20 Junior Pin assembly. Allows straight-ahead mounting of the fixture to a Junior 1-1/8" female receptor. Includes metric threaded screws and a Junior (1-1/8") pin.
Kino Flo Shipping Case for 1- Image 40, 45 Fixture provides ample room for a fixture, cables, and some accessories.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Light Modifier | 1x Gel/Filter Frame 1x Grid/Louver |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 392 fc / 4220 Lux at 3.3' / 1 m 56 fc / 604 Lux at 9.8' / 3 m 22 fc / 238 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2500 to 9900K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 95 TLCI 98 |
| Dimming | Built-In Dimmer (Continuous) • 1 to 100% |
| Expected Lamp Life | 50,000 Hours |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Wireless DMX CRMX |
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Power (Cable Included) |
| Inputs/Outputs | 1x IEC Power Input 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B to IEC Cable |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 200 W |
| Yoke Type | Manually-Operated Yoke |
| Fixture Mounting | 1x 1-1/8" Stud (Via Yoke Mount) |
| Display | LCD |
| Environmental Resistance | No |
| Materials | Aluminum (Housing) |
| Dimensions | 54 x 17 x 6.5" / 137.2 x 43.2 x 16.5 cm (Fixture) |
| Weight | 25 lb / 11.34 kg (Fixture with Yoke) |
| Package Weight | 33.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 56.5 x 20.5 x 10.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.