Categories: LED Lights
Flexibility and extensive control options are key to the production of the Image L80 DMX LED Panel with Pole-Op Mount from Kino Flo. The 54 x 28 x 6.5" panel employs four menus with several channels that have features that can be controlled on the light via traditional wired DMX or by Lumen Radio wireless DMX. The White menu allows control of 1 to 100% dimming, color control from 2700 to 6500K, and Green/Magenta control. There are two color menus. In the Gels/Hue menu, the Kelvin range is extended to 2500 to 9900K.
Among the channels is one called Gel that offers multiple presets for light conditions, such as mercury-vapor, and 100 often-used gel filters. A channel called Hue Angle (Hue) and another called Saturation (Sat) are also included in the Gel menu and function together like a 360-degree color wheel making over two million color combinations available.
The second color menu provides RGB (Red, Green, Blue) control, permitting a user-selected combination to obtain any color in the visible spectrum. The RGB menu also allows you to dial in specific gel RGB values or control colors from a DMX console. Finally, there's an FX menu that creates effects such as Candle, Fire, TV, Police, Lightning, Paparazzi, Pulse, and Scroll. Within each effect there are presets that vary the parameters or change the rate of the chosen effect.
The Image L80 is ready for worldwide use thanks to its 100 to 240 VAC power supply. The light comes with a 90-degree honeycomb grid to tighten its beam angle and limit spill light, providing directional control for selective lighting. This version of the light has a Pole-Operated Mount for hanging overhead from a grid or pipe. Pan and tilt adjustments are made from below using a long pole.
| Item Type | 1x LED Light Panel |
| Included Light Modifier | 1x Grid/Louver 1x Gel/Filter Frame |
| Included Storage Case | No |
| Photometrics | 680 fc / 7320 Lux at 3.3' / 1 m 98 fc / 1060 Lux at 9.8' / 3 m 38 fc / 417 Lux at 16.4' / 5 m |
| Color Temperature | 2500 to 9900K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 96 TLCI 98 |
| Dimming | Built-In Dimmer (Continuous) • 1 to 100% |
| Expected Lamp Life | 50,000 Hours |
| Built-In Flash | No |
| Preprogrammed Effects | Yes |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Wireless DMX CRMX |
| Power Source | AC Power (Cable Included) |
| Inputs/Outputs | 1x IEC Power Input 1x XLR 5-Pin DMX Input 1x XLR 5-Pin DMX Output |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B to IEC Cable |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 400 W |
| Yoke Type | Pole-Operated Yoke |
| Fixture Mounting | 1x Unthreaded Hole (Via Yoke Mount) |
| Display | LCD |
| Environmental Resistance | No |
| Materials | Aluminum (Housing) |
| Dimensions | 54 x 28 x 6.5" / 137.2 x 71.1 x 16.5 cm (Fixture) |
| Weight | 45.5 lb / 20.6 kg (Fixture with Yoke) |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.