Categories: LED Lights
Kino Flo introduces the award-winning MIMIK 120 Image-Based Lighting LED Tile, an innovative lighting solution that perfectly mirrors video content. The MIMIK 120 generates synchronized foreground lighting that allows you to light your subject with the exact same light emitted from a video wall. The 47.2 x 23.6 x 3.2" tile displays a full spectrum image that doubles as a light source, which is suitable for virtual film productions. Kino Flo's patented technology translates an RGB video signal into five individual emitters—warm white, cool white, red, green, and blue. Users will experience cinematic color fidelity in virtual production environments, expanding their real-time and post-production options. The LED tile is ready for worldwide use thanks to its 100 to 240 VAC power supply. This version includes a power cable.
| Mobile App Compatible | No |
| Power Source | AC Input (Included) |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Consumption | 400 W (Maximum) |
| Color | Black |
| Material of Construction | Carbon Fiber |
| Operating Conditions | 14 to 113°F / -10 to 45°C at 10 to 90% Humidity |
| Dimensions | 47.2 x 23.6 x 3.2" / 119.9 x 59.9 x 8.1 cm |
| Weight | 27.6 lb / 12.5 kg |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.