Categories: Cables & Adapters
Based on Neutrik's XX series of plugs and jacks, this Gender Conversion Adapter permits signal flow from a 3-pole XLR female jack to a 5-pole XLR female jack, thus bridging the gap between termination points which customarily cannot connect to each other. It has been pre-wired and features a zinc diecast shell with nickel plating to ensure durability.
Interface
| Connector 1 | 1 x Lockable 3-Pin XLR Female |
| Connector 2 | 1 x Lockable 5-Pin XLR Female |
Electrical
| Connector Plating | Brass, Silver |
| Shell Plating | Nickel |
| Minimum Contact Resistance | 3 MOhms |
| Minimum Insulation Resistance | 2 GOhms |
| Maximum Current | 3 A |
General
| Insertion/Removal Cycles | 1,000,000 |
Packaging Info
| Package Weight | 0.145 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.85 x 3.3 x 0.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.