Osram HMIDIGITAL800W HMI Digital Metal Halide Single-Ended Lamp (800W/95V/6300K)
Brand: OSRAM
MFR: 55076
SKU: SF-2443-DTJR
Price Available Upon Request
  • eXtreme Seal (XS) Technology
  • G22 Medium Bipost Base
  • 69,000 Lumens
  • 1000 Hours Average Life Hours
  • Enhanced Safety with UV-Stop Feature
  • High Intensity Light with a CRI>90
  • Dimmable Down to 40%
  • Capable of Hot Restrike Ignition
  • Apps Include Studio & Solar Simulation
Items Included
(In Stock)
Categories: Bulbs & Lamps
Reduced flicker when used with high-speed electronic ballasts (up to 1000 Hz and higher)
Suited for both analog and digital film productions
High intensity light providing true color performance with a CRI>90
Enhanced safety with UV-Stop (UVS) feature on all digital types
High energy efficiency providing up to 100 LPW
Dimmable down to 40% with stable color using many electronic ballasts
High color stability with average changes in color temperature during lamp life only 1°K/h
Areas of application include studio, TV, film, professional photography, and solar simulation
UVS technology reduces harmful UV-B and UV-C ultraviolet radiation emissions by 99%
Item Type
1x HMI Lamp
Base Type
G22
Wattage
800 W
Voltage
95 V
Current
8.4 A
Lumens
69,000
Color Temperature
6300K
Expected Lamp Life
1000 Hours
Maximum Overall Length (MOL)
5.71" / 145.03 mm
Maximum Overall Diameter (MOD)
1.81" / 45.97 mm
Packaging Info
Package Weight
0.36 lb
Box Dimensions (LxWxH)
6.8 x 2.3 x 2.2"
Add your review
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Upload photos
Looks like there are no reviews yet.
Items Included