Categories: Stage Light
Built for versatility and high performance, the Astera AX2-100 PixelBar is a 40" long wireless linear wash fixture equipped with 16 individually controllable pixels, 21° lenses from Gaggione, and the TITAN LED Engine, rendering it a highly capable LED bar for concerts, tours, corporate events, and more. With its internal 20-hour battery pack, wired and wireless DMX functionality, and support for control via the AsteraApp or an IR remote, the AX2-100 PixelBar can be smoothly integrated with a wide range of installations and workflows.
Each PixelBar provides 100% color consistency and precise color mixing from ceiling to floor, as well as advanced functions such as standby scheduling, anti-theft alarms, beat-matched effects, and programs. Using the BarConnect+ system, multiple AX2-100 PixelBars may be joined together while maintaining a concordant pixel pitch across the units. It comes with hanging brackets and removable feet to allow quick assembly in a variety of ways.
| LED Array | TITAN LED Engine |
| Colors | RGB / Mint / Amber |
| LED Power | 160 W |
| Power Draw | 80 W |
| Light Output | 3600 Lumens at 2700K 4460 Lumens at 3200K 4530 Lumens at 5500K |
| CRI Accuracy @ Ra | ≥96 (TLCI 3200 to 6500K) |
| Beam Angle | 21° |
| Strobe | 0 to 25 Hz |
| Pixels | 16 |
| Battery Lifetime | 70% after 300 Cycles |
| Battery Life | Up to 20 hours |
| Charging Time | 5 Hours (Nominal) |
| Input Voltage | 100 to 240 VAC, 50/60 Hz, 2 A Maximum |
| DMX Connectors | 1 x XLR 5-Pin Male Input 1 x XLR 5-Pin Female Output |
| Receiver | Built-In CRMX Receiver |
| Wireless Frequency Band | UHF: 917 to 922.20 MHz |
| Modulation | FHSS |
| Transmitter Power | <25 mW |
| Channel Count | 53 |
| Wireless Range | 984.3' / 300 m |
| Power Connections | 1 x powerCON TRUE1 Input 1 x powerCON TRUE1 Output |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| IP Rating | IP65 |
| Housing | Aluminum |
| Dimensions | 40.1 x 6.5 x 2.6" / 101.9 x 16.5 x 6.6 cm (Including Hook) 39.4 x 6.5 x 2.6" / 100.1 x 16.5 x 6.6 cm (Excluding Hook) |
| Weight | 16.3 lb / 7.4 kg |
| Package Weight | 23 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 44.75 x 9.63 x 5.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.