Categories: Softboxes
Measuring 20.3 x 9.1 x 12.8 in, the SnapBag from Astera is specifically designed to be used with Hydra Panels and creates a larger lighting surface while intensifying light. It comes in a compact bag with Magic Cloth and half-grid-cloth diffusions. With a silver interior, this item efficiently maximizes output, and it fits directly on to the light for quick set up and break down.
| Item Type | 1 x Barndoors for Softbox |
| Attachment Method | Clip-On |
| Color | Black |
| Compatibility | LED Fresnel Softbox |
| Materials | Aluminum |
| Dimensions | 20.3 x 9.1 x 12.8" / 51.6 x 23.1 x 32.5 cm (Open) 26.4 x 14.2 x 7.1" / 67 x 36 x 18 cm (Closed) |
| Weight | 1.1 lb / 499 g (with Case) 0.7 oz / 20 g (without Case) |
| Package Weight | 0.95 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19 x 12 x 2" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.