Categories: Softboxes
The Snapbag Reflector for Single Ax1 Pixel and Titan Tube from Astera is a softbox that adds directional output to an Ax1 Pixel or Titan Tube. The metallic fabric interior combined with the fold-over design will intensify lighting and increase illumination by up to 80% more than the tube alone. The beam spread from this softbox can be altered by adjusting the opening using the hook-and-loop straps until the light is focused and angled as desired.
This fabric modifier comes fully assembled, ready to go right out of the box, and includes a removable white Magic Cloth front diffuser. The tube neatly fits the slim softbox and is secured with hook and loop straps. A smart window in the rear allows you to access the light's control panel.
| Item Type | 8.5 x 41.7" Softbox (Strip Shape) |
| Interior Color | Silver |
| Light Compatibility | Direct Attachment (Requires No Bracket/Speed Ring): For Astera Ax1 Pixel/Titan Tube |
| Quick Open Type | Foldable |
| Removable Front Face | Yes |
| Interior Baffle | Yes |
| Materials | Fabric |
| Dimensions | 41.7 x 8.5 x 6.7" / 106 x 21.5 x 17 cm (Open) 43.3 x 11.8 x 2" / 110 x 30 x 5 cm (Closed) |
| Weight | 1.87 lb / 0.85 kg |
| Package Weight | 2.9 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 48.38 x 6.25 x 6.25" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.