Categories: Softboxes
This 22 x 9.3 x 6.3" SnapBag for Helios Tube from Astera is specifically designed for use with a single Astera Helios Tube. Made for maximum control of lighting, this softbox offers a quick setup and includes a front diffusion cloth for a softer output. Its silver interior combined with the fold-over design will intensify lighting and increase illumination up to 80% more than the tube alone. The beam spread from this softbox can be altered by adjusting the opening with the hook-and-loop straps until the light is focused and angled as desired. The tube fits neatly in the slim softbox and is secured with the straps. In addition, a smart window allows you to access the light's control panel.
ript>
| Item Type | Softbox (Strip Shape) |
| Interior Color | Silver |
| Light Compatibility | Direct Attachment (Requires No Bracket/Speed Ring): For Astera Helios Tube |
| Quick Open Type | Foldable |
| Removable Front Face | Yes |
| Interior Baffle | No |
| Materials | Fabric |
| Dimensions | 22 x 9.3 x 6.3" / 55.9 x 23.6 x 16 cm (Open) |
| Weight | 1.7 lb / 771 g |
| Package Weight | 2.095 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.5 x 10.3 x 2.9" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.