Categories: Professional Video Streaming
The powerful, self-contained Blackmagic Design Streaming Encoder 4K streams H.264 or H.265 via SRT or RTMP with direct streaming support for a wide range of compatible services and software, including Facebook, Twitch, YouTube, Twitter, Restream.IO, Vimeo, BoxCast, Castr, AfreecaTV, Bilibili, DouYu, Weibo, Zoom, Skype, Microsoft Teams, QuickTime Player, FaceTime, OBS Studio, Open Broadcaster, VLC, Wirecast Play, and Wowza Streaming Engine. Users may stream via the built-in RJ45 Ethernet port with support for 10/100/1000BASE-T or connect via USB-C to tether to high-speed 5G and 4G phones.
The encoder is equipped with 12G-SDI connectivity, supporting resolutions up to DCI 4K60 via an SDI input and an SDI loop output. The unit also features SDI and HDMI monitor outputs. Video, audio, status, and menu settings may be monitored via the integrated 2.2" LCD screen. There is also an option to connect the device as a webcam to a computer via its rear-panel USB-C port. The front panel features six buttons and a spin knob for tactile control, and the unit may be powered via its rear 100-240 VAC and 12 VDC 4-pin XLR ports.
| IP Video | H.264/H.265: 4096 x 2160 Encoding |
| Transport Protocols | RTMP, SRT |
| Compatible Services | Facebook Live, Twitch, YouTube Live |
| Wireless | No |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Cellular Support | 5G NR / 4G LTE via Unspecified SIM Type |
| Video I/O | 1x BNC (12G-SDI / 3G-SDI / 6G-SDI / HD-SDI) Input 1x BNC (12G-SDI / 3G-SDI / 6G-SDI / HD-SDI) Loop Output 1x BNC (12G-SDI / 3G-SDI / 6G-SDI / HD-SDI) Monitor Output 1x HDMI Monitor Output |
| Other I/O | 1x RJ45 Fast Ethernet Input/Output 1x USB-C Output 1x USB-C Input/Output |
| Embedded Audio | SDI Input: 16-Channel SDI Output: 16-Channel HDMI Output: 2-Channel LAN (RJ45)/USB Output |
| Power I/O | 1x IEC C14 Input 1x XLR 4-Pin Input |
| Power Consumption | (25 W) |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C at 0 to 90% Humidity |
| Storage Conditions | -4 to 113°F / -20 to 45°C at 0 to 90% Humidity |
| Display | LCD |
| Rackmount Size | 1 U |
| Dimensions | 6.9 x 5.5 x 1.75" / 17.5 x 14 x 4.45 cm |
| Weight | 1.66 lb / 753 g |
| Package Weight | 2.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.5 x 7 x 2.6" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.