Categories: Lenses
Get a robust lens kit for your video production with the Sony E-Mount Thypoch Simera-C 4-Lens Kit & Catta 70-135mm Zoom Bundle from DZOFilm. This cost-saving bundle comprises a Catta T2.9 70-135mm zoom and Simera-C T1.5 28, 35, 50, and 75mm prime lenses. Ideal for creators stepping up to full-frame cine-style capture, this kit pairs the expressive bokeh of the Simera-C primes with the flexibility of the Catta zoom.
| Focal Length | 70 to 135mm |
| Maximum Aperture | T2.9 |
| Minimum Aperture | T22 |
| Lens Mount | Interchangeable Mount with Included Sony E |
| Lens Format Coverage | Full-Frame (43.5 mm Image Circle) |
| Focus Scales | Imperial |
| Filter Thread | 77 mm |
| Zoom Ratio | 1.9x |
| Minimum Focus Distance | 29.9" / 76 cm |
| Aperture/Iris Blades | 16 |
| Image Stabilization | No |
| Lens Mounting | 1x 3/8"-16 (via Included Support Foot) |
| Gear Standard | 0.8 MOD |
| Gear Rotation | Focus: 270° Zoom: 100° Iris: 80° |
| Electronic Communication | No |
| Diameter | Front: 3.1" / 80 mm |
| Length | 8.4" / 213.4 mm |
| Weight | 3.5 lb / 1597 g |
| Package Weight | 5.335 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 13.3 x 6.7 x 6.1" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.