Categories: Tripods & Support
The Cobra 3 Aluminum Monopod with Mini Tripod Base from iFootage is useful for capturing a variety of shots, from low to high angles. It can be used for action, sports, travel, wildlife, and concert photography, plus vlogging and more. This lightweight, 4-section aluminum monopod features twist-lock joints, and has a maximum height of 71.7". The top of the monopod features a quick disconnect collar system that can be unlocked and locked in less than a second.
The CB3 A180T Cobra 3 features a swiveling, folding base that adds stability and makes it easy to follow a subject while capturing video. Fold the legs up to expose the rubber foot and use the monopod without the swiveling base. The base is removable and converts to a mini tripod for macro or tabletop photography. It features the same quick disconnect collar system as the monopod, and has a locking knob to adjust the swivel angle.
General
| Load Capacity | 17.6 lb / 8 kg |
| Head Mount Type | 1/4"-20 Male |
| Maximum Working Height | 71.7" / 182 cm |
| Minimum Working Height | 27.2" / 69 cm |
| Closed Length | 27.2" / 69 cm |
| Materials | Aluminum Alloy |
| Weight | 2.76 lb / 1.25 kg |
Leg
| Leg Lock Type | Twist Lock |
| Leg Sections | 4 |
| Bubble Level | No |
| Monopod Foot Features | Fold Out Base, Removable, Rubber |
Packaging Info
| Package Weight | 4.42 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 29.5 x 4.6 x 4.5" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.