Categories: Tripods & Support
The RB-A300 Cobra 2 Round-Base Monopod from iFootage is a round-based monopod designed for desktop, office, studio, or for anywhere else where there is a suitable flat, solid surface. It offers a simple and neat solution for supporting cameras, microphones, lights, and monitors in place of cumbersome conventional stands and tripods. The RB-A300 is 59.4" tall, aluminum desktop solution for presenters, vloggers, influencers, streamers, and anyone else providing social media creative content. It has a maximum height of 59.4", and the round base plate has a fabric non slip, non scratch under carriage that will reliably and solidly support up to 22 pounds. The aluminum center support features flip-lock joins for rapid setup and adjustment.
General
| Load Capacity | 22 lb / 10 kg |
| Center Column Sections | 3 |
| Material | Aluminum |
| Base Diameter | 11.8 in / 30 cm |
| Weight | 3.0 lb / 1.4 kg |
Physical
| Mounting | Top: 1 x 1/4"-20 Tip |
| Material of Construction | Aluminum |
| Dimensions | 59.4" / 151 cm (Maximum) 24" / 61 cm (Folded) |
| Weight | 3.1 lb / 1.4 kg |
Packaging Info
| Package Weight | 4.245 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 22.9 x 13 x 2.6" |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.